Дзяржаўная установа адукацыі
“Коленская сярэдняя школа”
План – канспект
урока нямецкай мовы
ў 6 класе
Тэма: « Дапамога па доме. Гаварэнне»
Распрацавала:
настаўнік нямецкай мовы
Баран Наталля Віктараўна
Кольна, 2024
Клас: 6
Тэма: Дапамога па доме
Мэта: фарміраванне лексіка-граматычных навыкаў па тэме
Задачы:
- стварыць умовы для развіцця памяці, мыслення, удасканалення слыха-вымаўленчых навыкаў;
- садзейнічаць фарміраванню культуры ўзаемаадносін, асэнсаваных і адказных адносін да сваіх хатніх абавязкаў
Абсталяванне: падручнік, карткі з заданнямі для парнай работы, карткі для дзялення на пары
Ход урока
1. Арганізацыйна-матывацыйны этап
1. Уводзіны ў атмасферу іншамоўных зносін
-Guten Tag! Ich bin froh, euch zu sehen.
2. Паведамленне тэмы ўрока
-Heute sprechen wir über den Haushalt und die Hauspflichten.
3. Пастаноўка мэт і задач
-Heute bauen wir ein schönes gemütliches Haus. Um dieses Haus zu bauen, sollt ihr viele Aufgaben an 7 Stationen lösen. Wer die Aufgabe richtig macht, bekommt einen oder zwei Sterne.
Настаўнік тлумачыць умовы і правілы падарожжа па станцыях.
2. Апрерацыйна- пазнаваўчы этап
1. Актуалізацыя ведаў па тэме
-Helft ihr den Müttern zu Hause? Was macht ihr?
1.1. Праверка дамашняга задання
Station 1 «Hausaufgabe prüfen»
1) S. 141, Üb. 1 (а)
-Wählt, was zur Hausarbeit gehört (заданні на картках):
Einkaufen, malen, essen, Wäsche bügeln, Blumen gießen, Texte übersetzen,
die Wohnung aufräumen, kochen, Wäsche waschen, Übungen machen, Hausaufgaben machen, den Tisch decken, im Garten arbeiten.
2) Korrigiert meine Fehler
Wäsche einkaufen, Blumen bügeln, Wäsche gießen, die Wohnung aufräumen, waschen, den Tisch kochen, im Garten abräumen.
2. Работа над асноўным зместам
2.1. Ergänzt die Pyramide:
Station 2 «Pyramide bauen»
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
|||||||
e |
n |
Bildet die Wortgruppen mit diesen Wörtern.
2.2. Sucht ein Paar
Station 3 «Zusammenarbeit»
Вучні выцягваюць карткі, размяркоўваюцца па парам, складаюць сказы са слоў:
Ich spüle Geschirr.
Geschirr |
spülen |
Blumen |
gießen |
den Tisch |
abräumen |
Wäsche |
waschen |
die Wohnung |
aufräumen |
in Ordnung |
bringen |
2.3. Fragt einander (Работа ў парах)
Гаварэнне па апорах:
Andreas - spülen - das Geschirr
Olga – backen – einen Kuchen
Paul – aufräumen – sein Zimmer
Max – im Garten – arbeiten
Laura – gießen – die Blumen
Beispiel: Spült Andreas Geschirr gern? – Ja, Andreas spült Geschirr gern.
2.4. Das Kettengespräch «Was mache ich gern»
Station 4 «Spielen»
Вучні ланцужком расказваюць, якую работу па доме яны робяць ахвотна. Пачынае настаўнік: Ich backe gern. Und du? Назваўшы сказ, бярэ за руку таго, кто будзе адказваць. Вучань называе свій сказ, і два удзельнікі шукаюць трэцяга. Гульня працягваецца, пакуль у ланцужок не будуць арганізаваны ўсе вучні.
2.5. Das Spiel «Pantomime»
Station 5 «Pantomime»
Вядучы жэстамі паказвае якое-небудзь дзеянне, астатнія адгадваюць.
2.6. Маўленне па апорных табліцах (Работа ў парах)
Station 6 «Sprechen»
Hausarbeit
A
Peter |
Ina |
|
Einkaufen |
+ |
|
Wäsche bügeln |
+ |
|
Blumen gießen |
- |
|
die Wohnung aufräumen |
+ |
|
kochen |
- |
|
Wäsche waschen |
- |
|
den Tisch decken |
+ |
|
Im Garten arbeiten |
- |
Beispiel:
A: -Kauft Ina gern?
B: -Ja, Ina kauft gern.
-Nein, Ina kauft nicht gern.
B
Peter |
Ina |
|
Einkaufen |
+ |
|
Wäsche bügeln |
- |
|
Blumen gießen |
+ |
|
die Wohnung aufräumen |
+ |
|
kochen |
+ |
|
Wäsche waschen |
- |
|
den Tisch decken |
+ |
|
Im Garten arbeiten |
+ |
Beispiel:
A: -Kauft Ina gern?
B: -Ja, Ina kauft gern.
-Nein, Ina kauft nicht gern.
3. Рэфлексіўна- ацэначны этап
1. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія
-Wie war die Stunde heute?
-Wir haben einen Haus gebaut. Wie ist unser Haus?
2. Тлумачэнне дамашняга задання
S. 143, Üb. 1 c
3. Выстаўленне і каменціраванне адзнак