Кольно 2022
Урок матэматыкі 6 клас
Тэма ўрока. Множанне рацыянальных лікаў
Мэта ўрока: сфармуляваць правілы множання рацыянальных лікаў.
Задачы ўрока:
адукацыйныя: aарміраванне ведаў аб правілах множання рацыянальных лікаў і ўменняў прымяняць іх у найпростых выпадках;
развіваючыя: стварыць умовы для развіцця ў школьнікаў вылічальных навыкаў, увагі, мыслення, памяці.
выхаваўчыя: выхоўваць працавітасць, уважлівасць і акуратнасць выканання заданняў, самадысцыпліну і пачуцці ўзаемадапамогі.
Тып урока: Урок азнаямлення з новым матэрыялам.
ХОД УРОКА:
I. Арганізацыйны момант.
а) ўзаемнае прывітанне;
б) адзначыць адсутных;
у) праверыць гатоўнасць да ўрока;
г) пастаноўка мэты ўрока:
Сёння на ўроку мы вывучым правілы множання рацыянальных лікаў і разгледзім разнастайнасць іх прымянення. Эпіграфам нашага ўрока будуць словы:
ПАМЯТАЙ: не памыліцца сорамна, сорамна ленавацца!
Дапамажы таварышу: усё, што зразумеў – растлумач!
На ўроку не марудзь, часцей руку падымай!
Ii. Паўтарэнне вывучанага матэрыялу:
1. Вусныя практыкаванні:
2. Тэарэтычны апытанне:
- Што называецца модулем ліку?
- Чаму роўны модуль дадатнага ліку?
- Чаму роўны модуль адмоўнага ліку?
- Чаму роўны |а|, а калі адмоўны лік?
- Чаму роўны |а|, а калі дадатны лік?
- Як скласці два адмоўныя лікі?
- Як скласці два лікі з рознымі знакамі?
- Як з аднаго ліку адняць другі?
3. Паўтарыць множанне лікаў:
253 . 17; 25,4 . 2,6; 5¼. 2 3/5
III. Тлумачэнне новага матэрыяла.
Здабытак двух лікаў з рознымі знакамі:
Значэнне здабытку адмоўнага ліку на дадатны ёсць адмоўны лік: (- 4) * 3;
Значэнне здабытку дадатнага ліку на адмоўны ёсць лік адмоўны: 3 * (- 4);
Такім чынам: Значэнне здабытку двух рацыянальных лікаў з рознымі знакамі ёсць лік адмоўны, модуль якога роўны здабытку модуляў множнікаў.
Каб памножыць два рацыянальных лікі з рознымі знакамі, трэба:
перамнажаць модулі множнікаў;
перад атрыманым лікам паставіць знак «-«
Правілы знакаў: (-) * (+) = (-) і (+) * (-) = (-).
Множанне на (- 1):
Значэнне здабытку дадатнага рацыянальнага ліку на – 1 роўна процілеглага яму адмоўнаму ліку і наадварот,
Адмоўны лік можна разглядаць як значэнне здабытку супрацьлеглага яму дадатнага ліку на -1.
Значэннездабытку адмоўнага рацыянальнага ліку на – 1 роўна процілеглага яму дадатнага ліку і наадварот,
Дадатны лік можна разглядаць як значэнне здабытку супрацьлеглага яму адмоўнага ліку на -1.
прыклады: (- 1,5) * 20; (- 1,2) * 0,3; (- 2/3) * 9/14);
Здабытак двух адмоўных лікаў:
Адмоўны множнік, які стаіць на першым месцы, запісваць у дужках не абавязкова;
Значэнне здабытку двух адмоўных рацыянальных лікаў ёсць лік сдадатны, модуль якога роўны здабыткаў модуляў множнікаў: -3 * (- 4);
Такім чынам: каб памножыць два адмоўных рацыянальных лікі трэба перамнажаць іх модулі;
Правілы знакаў: (-) * (-) = (+)
прыклады: (- 20) * (- 30); (- 4) * (- 0,3); (- 3/14) * (- 7/9)
Уласцівасці нуля:
Калі хаця б адзін з множнікаў роўны нулю, то і значэнне здабытку рацыянальных лікаў роўна нулю. (- 3,4) * 0 = 0
Калі значэнне здабытку рацыянальных лікаў роўна нулю, то хаця б адзін з множнікаў роўны нулю. 0 * (- 7) = 0
7. Разгледзім прыклады:
Прыклад 1. рашыць ураўненне(-5) *(х + 42) = 0
(-21 + 7х) * (18 - 9х) = 0
Правілы знакаў пры памнажэньні (дадаткова, для запамінання)
( + ) · ( + ) = ( + )
( - ) · ( - ) = ( + )
( + ) · ( - ) = ( - )
( - ) · ( + ) = ( - )
Сябар майго сябра-мой сябар (+X) · (+X)= (+X)
Сябар майго ворага-мой ворага (+X) · (- X)= (- X)
Вораг майго сябра - мой вораг (- X) · (+X) = (- X )
Вораг майго ворага-мой сябар (- X) · (- X) = (+X )
Законы множання рацыянальных лікаў.
IV. Замацаванне новага матэрыялу
1. Праца з падручнікам:
№ 200-202,208.
V. вынікі ўрока: малайцы! Вы добра справіліся з заданнямі, з чым я вас і віншую. Я думаю, што ўсе вы добра засвоілі і запомнілі правілы множання рацыянальных лікаў і ў далейшым ні адзін прыклад, нават самы цяжкі і падступны, не выкліча ў вас цяжкасцяў. Бо яшчэ вялікі Аль – Біруні сказаў: «ВЕДЫ – САМАЕ ВЫДАТНАЕ З УЛАДАННЯЎ. УСЕ ІМКНУЦЦА ДА ЯГО..."» Як і вы.
А каб яго не страціць Запішыце дамашняе задання: № 238, 240.
Такім чынам, сябры, мы правялі ўрок,
Усё зрабілі мы з вамі, што змаглі.
Жадаю да матэматыцы вам прыкладаць старанасць.
Усяго Вам добрага, сябры, і да пабачэння!